Anna műve
ChiliPapaya 2014.01.26. 20:45
Jelen a világban
Név: Anna
E-mail cím: chiyaki93@gmail.com
Honlap: dobakanna.blogspot.com
Kor: 20 év
Kritikákat beküldte
Jelen a világban
Most. És most megint. Mindig most van és sosem. Elszáll a pillanat, mielőtt tudatosulna bennem, hogy létezett. Egyszerre tartom lenyűgözőnek és ijesztőnek ezt a jelenséget.
Sokakat foglalkoztat az idő, és engem is megfogott a téma. De nem a jelen, a múlt vagy a jövő, hanem az, hogy hogyan élünk ezekben. Az ember egyszerre él mindegyikben, de mégsem. Elhalad mellettünk minden pillanat, és sokszor egyikben sem vagyunk benne úgy igazán.
Egy kis történetet olvastam 1-2 hónappal ezelőtt. Röviden: Egy szerzetes megkérdezte mesterét, hogy ő tesz e valamilyen komoly erőfeszítést, hogy gyakorolja az Utat. A mester azt válaszolta: igen, ha éhes vagyok eszem, ha álmos vagyok alszom. A szerzetes erre megkérdezte, hogy vajon nem mindnyájan ezt csinálják? Erre a mester azt mondta neki nagy bizonyossággal: nem, ha ti esztek 100 dolgon jár az eszetek, ha aludni tértek 1000 gondolat terheli elméteket.
Megérintett ez a kis részlet, főleg azért, mert magamra vonatkoztattam és igaznak véltem. Körülnéztem és ráeszméltem, hogy általános a jelenség és pont úgy ott van a világban és bennem is. Amikor eszem néha olvasok, néha filmet nézek, néha pedig átgondolom a napi dolgokat. Elalvás előtt álmodozom a jövőről vagy esetleg frusztrál a múltból egy el nem engedett részlet, de mindig van valami. Még ima közben is elterelődik a figyelmem, ha nem koncentrálok eléggé.
Hányan vagyunk, akik nem élünk a jelenben? Hányan élünk egy kitalált szebb jövőben, egy félelmetes és lehangoló múltban, virtuális térben vagy ki tudja még hol?
Középiskolás koromban, ha egy órát nem találtam kellőképp élvezetesnek, akkor az idő nagyon lasssssan telt. Mára tudom, hogy egyszerűen megtagadtam a mostban lenni. Ha egy feladatot nagy átéléssel végeztem, az idő repült. Nemcsak akkor volt „gyorsabb” az idő, amikor élveztem valamit. Pl nem voltam oda a matematikáért, de amikor képes voltam 100%-ban ráfordítani a figyelmem a gyakorlásra, akkor a jelenemben voltam és nem vettem észre semmi mást. Sokszor látom a ki világomból kitekintve a nagy szenvedéseket az embereken, személyes drámákat mindenhol. Nem is tudjuk mitől szenvedünk oly sokat…
Nemcsak a tevékenységeink közben kell jelen lennünk, nemcsak a külső tér és az idő számít. Fontosnak tartom, hogy a középpontunkban maradjunk, és a saját jelenünkben legyünk. Bár valóban empatikusabbá tehet minket az, ha beleképzeljük magunkat mások helyzetébe, arra azonban vigyáznunk kell, hogy ne ragadjunk ott. Nem élhetjük mások életét, nem dönthetünk helyettük és nem oldhatjuk meg a gondjaikat (már csak azért sem, mert fogalmunk sincs az ő világukról). Amikor mások életével foglalkozunk, ki éli a miénket? Nekünk is csak ez a jelenünk van, ez az egy élet, amit élhetünk. Ezen eddig felsorolt feladatok egyike sem könnyű, ha engem kérdez valaki, de szerintem az emberek jó része napja jelentős részét magán kívül tölti.
Volt olyan napom, hogy minden rendkívül lefoglalt és nagyszerű tapasztalatokkal gazdagodtam. Ám olyan is előfordult, hogy nem tudtam a nap végén megfogalmazni, hogy vajon mit is csináltam… Séta közben gondolkodtam, de nem nézegettem milyen szép a természet körülöttem vagy ettem reggelim, de nem találtam benne örömet, hiszen jobban lekötött a rám váró vizsga, amelynek egyébként megvolt a helye és az ideje. Nem mozdult sehová, én azonban időben már ott voltam. Nem nagy dolgok ugye? De. Mégis azok.
Beszéd. Talán még a világban megjelenő egyik legnagyobb erő a kommunikáció. Ezen esetben azokra a beszélgetésekre gondolok, amik nem vezettek sehova. Jelen vagyunk olyankor a beszélgetésben? A mostban van a tudatunk és az érzéseink is?
Van, hogy meggondolatlanul, van, hogy átgondoltan fejezzük ki magunkat a partnerünknek, de mi okozhat néha zavart? Amikor nem önnön jelenünkben élve nyilatkozunk.
Például: ha lerohanjuk a másikat azzal, hogy kritizál amitől depressziósak leszünk, abból a másik csak azt érti, hogy támadunk (tehát pont azt tesszük, amit nem szeretünk, követelve egy olyan változást, amit mi sem vagyunk hajlandóak mutatni). Hogyan fejezzük ki magunkat? Mennyivel másabb, ha magunkból indulunk ki, a középpontunkból, és nem a másikból.
Viszonylag ritkán hallok olyat, hogy: „Amikor rosszalló véleményt hallok, szomorúnak érzem magam.” Ebben a példa mondatban csak a saját tapasztalataim és érzéseim szerepelnek.
De sok más szituáció is van, ahol nem képviseljük önmagunkat.
Jelen lenni számomra azt jelenti, hogy felelősséget vállalok az életemért. Felelősséget vállalok azokért a dolgokért, amik abban megjelennek. A jelenben én irányítok, nem pedig engem irányít az elmém. Megtanulni erre koncentrálni nagy kihívás, de biztos nem lehetetlen.
Ha csukva van a szemem, csak én vagyok itt, az én világom. Ha kinyitom a szemem, az is én világom. Amit belül megteremtünk és élünk, az tükröződik vissza. Talán nem azonnal, de megjelenik. Mert felelősek vagyunk a világunkért, és mindenben benne. Ha elhagyom a világom bent, elhagyom a világom kint. Nem tudom, hogy ha ez is egyfajta megszűnése e a létnek… Mindenesetre ez egy olyan dolog, amivel szerintem megéri foglalkozni manapság J .
Jelen vagyok. Térben és időben itt vagyok. Csak itt. A középpontomban. Most végre béke van.
|
Viccadict véleménye
Nekem helyesírási hibák nem nagyon tűntek itt fel, bár hosszú, prózai szövegben nem igazán szokás rövidíteni, amikor mégis szükség van rá, ki kell tenni utána a pontot. Nagyjából ennyi tűnt fel, minden más rendben volt, gondolok itt tagolásra, fogalmazásra. A témád különleges, valójában még soha nem gondoltam bele ilyen mélyen az időbe, legalábbis nem ilyen szempontból merültem el a témában. Ha meg akarom mondani az igazat, nem tudok veled egyetérteni. Jól kidolgoztad, elmagyaráztad, amit akartál mondani, de mégsem tudok egyetérteni, bármennyire is szeretnék. Ennek valószínűleg álmodozó személyiségem az okozója, hiszen én a te írásod alapján nagyon ritkán élek a jelenben. Ez lehet, hogy így van, de én mégsem érzem úgy, hogy (emiatt) lemaradtam volna valamiről. Én nem érzem úgy, hogy ez egy probléma, én jónak érzem a gondolkodást. Szeretem a semmitmondó, laza beszélgetésekkel teli délutánokat a barátaimmal, szeretek evés közben egy távoli, de végre boldog jövőre gondolni. Ezek olyan ártatlan apróságok, amik nekem segítenek abban, hogy pozitívabban lássam a világot, hogy több kedvvel vágjak neki a napnak. De valóban probléma lenne, hogy egy napon tizenöt percre elmenekülünk a problémák elől, a gondolatainkba? Megoldható az, hogy a múlt fájdalmait elengedjük? Ez egy ideális világ lenne, ahol nincsen gyász, nincsen stressz, se fájdalom. De én nem tudok elképzelni egy ehhez hasonló világot, amiben intelligens emberi lények éldegélnek.